HUTIRA – PLYN
plyn@hutira.cz
+420 541 212 144
  • Hutira
    Menu

    Plynárenství je obor, který se zejména v posledních letech dynamicky rozvíjí a ve veřejné debatě v souvislosti s ním rezonují pojmy jako obnovitelné zdroje, biometan, či energetická účinnost. Výzvy v podobě ozelenění plynárenství tak pro budoucí absolventy tohoto oboru znamenají velmi zajímavou perspektivu. V současné době však plynárenství trpí nedostatkem odborně vyškolených pracovníků. Český plynárenský svaz proto společně se společností HUTIRA – BRNO navázal spolupráci se Střední školou polytechnickou v Kyjově.

    Na začátku května zorganizoval Český plynárenský svaz (ČPS) na Střední škole polytechnické v Kyjově nábor učňů pro nový obor Mechanik plynových zařízení, který se na tamější škole bude vyučovat od školního roku 2023/2024. Tento program je koncipován jako navazující a jeho absolventi získají druhý výuční list již po roce. ČPS tak reaguje na nedostatek odborníků v plynárenském průmyslu. „Tento zkrácený jednoletý obor na SOU v Kyjově umožní studentovi získat další výuční list z jiného technického oboru. Obor je zaměřený na již vyučené instalatéry, zámečníky, mechaniky, elektrikáře či maturanty z technických středních škol,“ přibližuje Petr Zajíček, ředitel speciálních prací skupiny GasNet a předseda Grémia pro odborné plynárenské vzdělávání při ČPS.

     

     

    Výhody této profese a budoucí perspektivu přišili učňům představit ředitel marketingu HUTIRA – BRNO Tomáš Stone a ředitel HUTIRA – BRNO Radek Kundrata „Obdobné obory, jako je Mechanik plynových zařízení v Kyjově, se vyučují také na odborných učilištích v Brně a Pardubicích. Zdaleka to ale nestačí k pokrytí poptávky na pracovním trhu. Nedostatek odborně vyškolených plynařů vidíme i v praxi, kdy se potýkáme s nedostatkem zaměstnanců a sehnat nové někdy trvá velmi dlouho. Proto snahu Českého plynárenského svazu oceňujeme. Se školou v Kyjově jsme se domluvili na dlouhodobější spolupráci, kdy například jejím studentům budeme nabízet odborné praxe,“ přibližuje Radek Kundrata a upozorňuje, že obor má pro budoucí absolventy velký potenciál. „Zprávy z našeho oboru jsou někdy mylně interpretovány tak, že by měl být plyn v budoucnu nahrazován. Naopak, pokud přejdou teplárny z uhlí na plyn, platí že do roku 2040 by spotřeba plynu měla růst,“ dodává Kundrata.

    Zavádění nových technologií totiž vyžaduje nejen zkušenosti, ale i know-how. „Jednoleté nástavbové plynárenské obory bychom proto chtěli od roku 2026 zavést na jedné střední škole v každém ze čtrnácti krajů,“ doplňuje Petr Zajíček.

    ČPS se však nezaměřuje pouze na vzdělávání středoškoláků. Letos svaz zahájil 1. ročník Letní plynárenské školy. Na ní se vysokoškolští studenti během jednoho týdne seznámili s trendy v plynárenském odvětví. Ty jim přestavil i tým společnosti HUTIRA – BRNO v Popůvkách.

    Odkaz na reportáž zde:

    Ve Střední škole polytechnické se budou učit plynaři | iTVS (itvs24.cz)

    Přednášky prezentoval CEO Radek Kundrata a ředitel marketingu HUTIRA – BRNO Tomáš Stone.

    Odkaz na newsletter ČPS zde:

    Newsletter ČPS (cgoa.cz)