Vrchy, Česká republika
Ne(dostatek) pitné vody v obci Vrchy
Obec Vrchy nedaleko Fulneku se dlouhodobě potýkala s naprosto nevyhovující kvalitou a nedostatkem pitné vody.
Pro společnost Fatra jsme na základě individuálních požadavků dodali regulační stanici plynu, která vyniká nejen svými technickými parametry, ale i stavebně-estetickým provedením.
Fatra, a.s.
září 2016
Plyn
Cílem projektu bylo nahradit původní technicky nevyhovující řešení za nové a zajistit implementaci moderních technologií s akcentem na vysokou spolehlivost a bezpečnost. Nezbytností byla také nutnost zohlednit a naplnit specifické oborové i stavební požadavky klienta.
Zajistili jsme dodávku regulační stanice plynu sestavené na míru i její uvedení do provozu, aniž by došlo k přerušení dodávek. Samozřejmostí je zajištění následného servisu celého zařízení.
Společnost Fatra patří mezi významné světové zpracovatele plastů a ve svých výrobních centrech v Napajedlech a Chropyni zaměstnává více než 1300 zaměstnanců. V Chropyni je také správcem průmyslového areálu, který čítá okolo 20 výrobních firem a významnou složku činností zde tvoří i dodávky a distribuce energií. Spolehlivost těchto dodávek pro průmyslový areál a dalších 1 000 bytů na sídlišti Chropyně zajišťuje úsek Fatra energetika.
Jedním z důležitých předpokladů pro udržení maximální spolehlivosti dodávek energií je regulační stanice plynu. Ta původní z roku 1976 však již přestala být zárukou spolehlivosti. Bylo tedy nutné připravit investiční záměr, který byl postupně přetaven v projekt modernizace celého řešení, na které byly již v průběhu příprav kladeny nadstandardní požadavky, které nebude možné naplnit pomocí běžného typizovaného řešení.
Díky našim zkušenostem jsme dokázali plně pokrýt nadstandardní požadavky zadavatele v souladu s projektovou dokumentací a připravili jsme řešení přesně na klíč. Celý proces kompletní rekonstrukce regulační stanice včetně stavebního objektu trval pouhé čtyři měsíce. Aby nedošlo k přerušení výroby a dalších nasmlouvaných dodávek, zajistili jsme na dobu rekonstrukce provizorní provoz vysokotlakého zařízení a celá realizace tak proběhla bez významnější odstávky.
Uvnitř je v souladu s projektovým zadáním umístěna jediná dvouřadá regulační stanice se 100% zálohou, oproti původnímu staršímu řešení došlo ke sjednocení tlakové úrovně. Regulační stanice je plně připravena pro další rozvoj areálu a počítá s rostoucími energetickými nároky, které s sebou tento rozvoj přinese. V současné době ve špičkách provozu dosahuje maximálně 1/2 kapacity jedné řady.
Regulátory a bezpečnostní uzávěry TARTARINI FL a BM/5, elektrický předehřev AMARC 30kWh, fakturační měření na VTL části.
Provoz regulační stanice je plně dálkově monitorovaný a částečně i dálkově řízený z centrálního dispečinku. To významně snižuje nutnost osobních obchůzek, a tedy i personální zabezpečení provozu. Pro případ potřeby však byla v rámci rekonstrukce přímo do objektu vestavěna i místnost pro měření a regulaci.
Vstupní tlak | 4 Mpa |
Výstupní tlak | 150 kPa |
Maximální průtok | 5000 N m³/h |
Celkem: | 35 500 MWh |
z toho Fatra (kotelna+KGJ) | 29 500 MWh |
z toho ostatní odběratelé | 6 000 MWh |
Výsledkem společné práce obou firem je zcela ojedinělé řešení jak po stránce technologické, tak stavební. V budově, ve které je regulace umístěna, je instalován výrazný skleněný prvek v podobě rohového okna otevřeného směrem do areálu. Součástí je navíc LED osvětlení, které umožňuje náhled na technologii umístěnou uvnitř nejen ve dne, ale i během noci. Stavba samotná pak na sobě má i několik barevných estetických prvků, které na celou technologii odkazují.
Celý systém naplnil naše očekávání, vše pracuje, jak má. Společnost HUTIRA – BRNO pravidelně zajištuje i část potřebných revizí vysokotlaké části, a i od servisních pracovníků externích firem, se kterými spolupracujeme, máme na výslednou podobu naší technologie jen pozitivní ohlasy.